ورود

ورود به ناحیه کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

گزارش غار بوژنه و روستای خرانق 29 دی 96

غار بوژنه یکی از غارهای بزرگ اما کم عمق است. آنچه از ظاهر این غار بر می آید، به نظر غاری ست که بر اثر آبشار دیواره بالای آن تشکیل شده است.

حوالی ساعت 6:30 صبح از چهار راه معلم به سمت اردکان حرکت شروع شد. حدود 16 کیلومتر بعد از دروازه قرآن سمت راست جاده اصلی، جاده به سمت خرانق شروع می شود. پس از پیمودن 15 کیلومتر به سمت خرانق، سمت چپ جاده خاکی وجود دارد. البته پیدا کردن ابتدای جاده خاکی کمی سخت است و با توجه به دوطرفه بودن جاده خیلی باید جانب احتیاط را رعایت نمود. سپس حدود 2 کیلومتر در خاکی پیمودیم و ماشین ها را پارک و در بستر مسیل آب شروع به پیاده روی نمودیم. البته امکان رفتن تا نزدیکی دهانه غار با ماشین هم وجود دارد. آنچه در بیابان مشاهده میشد، نمایانگر این بود که روزگاری سیلاب های فراوان در این منطقه وجود داشته است. بستر رودخانه خشکیده و عمیقی وجود داشت. بعد از حدود 30 دقیقه پیاده روی به نزدیکی دهانه غار رسیدیم.

غار بوژنه 96_1
نمای دهانه غار
 
غار بوژنه 96_10   غار بوژنه 96_4   غار بوژنه 96_3
 
غار بوژنه 96_2
 
نمای هلی شات از دهانه غار
 
ورودی غار حوضچه های دست سازی بود که نشانگر پر آب بودن چشمه انتهای غار در سال های نه چندان دور بوده است . اما متاسفانه چشمه در این فصل سال کاملا خشک بود. در همانجا صبحانه را صرف نمودیم و پس از کمی استراحت و مشاهده منطقه اقدام به بازگشت به سمت ماشین ها نمودیم.
 
 
غار بوژنه 96_8
 
غار بوژنه 96_9
 

در قسمت زیر تمامی نقاط و مسیر را از نقشه هوایی می توانید ببینید. این تصویر قابل پیمایش است.

(با کلیک بر روی نقاط مختصات جغرافیایی آن مشخص است.)

From Address: To:

 

 
پس از بازگشت به جاده اصلی حدود 20 کیلومتر مسیر را ادامه دادیم تا به روستای خرانق رسیدیم. روستای خرانق مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان است. این روستا در ۸۵ کیلومتری شهر یزد واقع شده است. وجود معادن سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت و همچنین منطقه حفاظت‌شده دره انجیر با وجود حیواناتی چون کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه‌گوش، یوزپلنگ و هوبره این منطقه را خاص و مورد توجه ساخته است. روستای خرانق در ناحیه کوهستانی استان یزد واقع شده است و هوای بسیار خنک‌تری نسبت به یزد دارد. امروزه دارای دو بخش جدید و قدیم است که جمعیت روستا امروز در بخش جدید ساکن است، هر چند جمعیت زیادی ندارد و آمار ساکنین آن در حال حاضر حدود ۴۳۵ نفر هست. قلعه، پل سنگی، حمام، کاروانسرای، آب‌انبار، مسجد جامع و حسینیه خرانق، منارجنبان خرانق، بقعه مشهدک، مزار بابا خادم از جمله مکان های دیدنی روستای خرانق است.البته ما فقط از قلعه تاریخی و پل سنگی دیدن نمودیم.
روستای خرانق 96_8
 
 
تصاویر هلی شات از قلعه خرانق
 
روستای خرانق 96_6    روستای خرانق 96_5  
 
پس از بازدید از قلعه به سمت پایین ده و پل سنگی رفتیم. این پل جهت عبور آب از یک سمت رودخانه  به سمت دیگر احداث شده بوده است.
روستای خرانق 96_9
 
روستای خرانق 96_1
 
روستای خرانق 96_10
 

در قسمت زیر تمامی نقاط و مسیر را از نقشه هوایی می توانید ببینید. این تصویر قابل پیمایش است.

(با کلیک بر روی نقاط مختصات جغرافیایی آن مشخص است.)

From Address: To:

 

مشاهده گالری عمومی

 

مشاهده گالری اختصاصی - ویژه اعضا

 

مشاهده کلیپ تصویری از برنامه

اطلاعات تکميلي

  • تعداد نفرات: 9
  • روز: 29
  • ماه: دی
  • سال: 1396
  • شهرستان: اردکان
  • نوع برنامه: غار, بیابان, روستاگردی
  • درجه سختی: 1
  • آدرس: غار بوژنه : جاده به سمت خرانق، 35 کیلومتر از ابتدای جاده، سمت چپ جاده خاکی، 3 کیلومتر مسیر جاده خاکی
خواندن 7926 دفعه

ورود به سایت

گالری تصاویر

ویدئوها

گزارشات