ورود

ورود به ناحیه کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

گزارش غار اشکفت عقدا 27 بهمن 1396

غار اشکفت یا شگفت یزدان به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن، در اوایل ورود مسلمانان به ایران، زرتشتیان برای اینکه آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند. این غار در 45 کیلومتری عقدا و نزدیکی روستای هفتهر قرار دارد. رسیدن تا دهانه غار چندان سخت نیست و فقط یک شیب تند از دامنه کوه تا دهانه وجود دارد، اما برای وارد شدن به غار نیاز به دست به سنگ و طناب می باشد. در حال حاضر یک نردبان فلزی و بالاتر از آن طناب برای ورود به غار وجود دارد اما توصیه می شود گروه ها طناب مناسب بهمراه داشته باشند چرا که این طناب ها در گذر زمان دچار پوسیدگی شده اند. ضمنا این گذرگاه بسیار خطرناک است و آمادگی لازم جهت استفاده از طناب و دست به سنگ را لازم دارد.

چند نکته قبل از مطالعه ادامه گزارش:

 • حفاظت از غار ها بسیار مهم است و تشکیل چنین ساختارهایی سال های سال طول کشیده است. پس باید بسیار از آنها مراقبت نمود.
 • ساختار های زیبا، قندیل ها، استالاگمیت ها و ... موجود در غار، فقط در همان محل زیبایی دارند و هیچ ارزشی به لحاظ مادی یا زیبایی در خارج از غار ندارند.
 • نوشتن نام شخص یا گروه، سند افتخار یا یادگاری نیست بلکه نشان دهنده بی توجهی و بی مبالاتی این اشخاص برای نفرات بعدی که آن را مشاهده می کنند، است.

از آنجایی که مسیر جاده خاکی و پاکوب های مختلفی در منطقه وجود دارد، برای رسیدن به غار توصیه می شود حتما از راهنما و یا نقشه خوانی و مسیریابی به کمک جی پی اس در کنار این گزارش استفاده شود.

در طول مسیر و در غار چشمه آب وجود ندارد و باید به اندازه کافی برای رفت و برگشت آب بهمراه داشته باشید.

برای رسیدن به غار می توان از سمت عقدا به سمت هفتهر رفت یا اینکه از سمت ندوشن. حرکت ما از جاده فولاد به سمت ندوشن و سپس به سمت هفتهر بود. حدود 3 کیلومتر بعد از هفتهر یک پیچ وجود دارد که 500 متر بعد از پیچ سمت راست جاده اصلی یک جاده خاکی است. ابتدای این جاده خاکی و با فصله حدود 50 متری از جاده اصلی یک درخت توت خشک شده نشانه راه است. (نقطه جی پی اس و دقیق ابتدای جاده خاکی در نقشه پایان گزارش موجود است) حدود 8 کیلومتر باید در جاده خاکی  پیش رفت تا به محل پارک ماشین ها رسید. باید دقت داشت این جاده تقریبا مستقیم بوده و یکی دو جا، جاده های انحرافی به سمت معادن موجود است. (محل پارک ماشین ها نیز در نقشه پایان گزارش مشخص است) یک آبادی و چند آغل گوسفند در بین مسیر وجود دارد. انتهای جاده نیز به آغل گوسفند ختم می شود که سمت چپ به طرف یک آب انبار می رود. وجود آب انبار نشانه آخرین نقطه مناسب برای پارک ماشین هاست. اما مسیر غار به سمت آب انبار نیست.

غار اشکفت عقدا 96_1   غار اشکفت عقدا 96_2

نمایی از محل پارک ماشین در زمان بازگشت و آب انبار از دور

پس از پارک ماشین ها در کنار آغل ها در سمت راست پاکوب وجود دارد. البته کمی قبل تر از آغل (حدود 10 متر) یک جاده خاکی هم به سمت راست می باشد که می توان ماشین ها را کمی جلوتر برد. اما جاده وارد بستر رودخانه شده و بسیار ناهموار است. همین جاده ناهموار را باید پیاده دنبال نمود. حدود 3 کیلومتر مسیر را تقریبا مستقیم باید پیمود تا به یک پیچ سمت راست می رسیم. با ادامه دادن مسیر به سمت راست به دوراهی می رسیم. از همان محدوده دهانه غار تقریبا مشخص است که سمت راست قرار دارد. نقطه جی پی اس دهانه غار روی نقشه پایان گزارش مشخص است و البته مسیر مشخص تا دهانه غار را می توانید در این لینک مشاهده نمایید. البته این مسیر از کمی قبل تر از محل پارک ماشین های ما شروع شده است.

غار اشکفت عقدا 96_4   غار اشکفت عقدا 96_6

تصاویری از دهانه غار از دامنه کوه

غار اشکفت عقدا 96_5

تصویر هلی شات از دهانه غار

پس از رسیدن به دامنه کوه، کمی استراحت نمودیم و شروع به حرکت کردیم. شیب بسیار تندی تا دهانه غار وجود داشت. در مسیر سنگریزه و احتمال ریزش آن وجود دارد که اعضای گروه باید مراقب نفرات پشت سر باشند.

غار اشکفت عقدا 96_8   غار اشکفت عقدا 96_7     

مسیر صعود و نماهای نزدیک تر دهانه غار

پس از رسیدن به دهانه غار، اعضای گروه مجددا کمی استراحت و تجدید قوا نموده و آماده ورود به غار شدیم. این قسمت بسیار صعب العبور و نیاز به دقت زیاد دارد. استفاده از نردبان موجود و طناب لازم است.

غار اشکفت عقدا 96_9

تلاش گروه جهت صعود

پس از ورود به غار و صرف صبحانه اقدام به گشتن غار و زیبایی های آن نمودیم. انتهای غار شیب رو به پایین دارد و بهمراه داشتن چراغ قوه و هدلایت ضروری است. در ادامه تصاویری از این زیبایی ها آورده شده است.

غار اشکفت عقدا 96_10

غار اشکفت عقدا 96_11   غار اشکفت عقدا 96_14   غار اشکفت عقدا 96_16

غار اشکفت عقدا 96_15

غار اشکفت عقدا 96_17   غار اشکفت عقدا 96_18

غار اشکفت عقدا 96_13

غار اشکفت عقدا 96_12

 

پس از غارگردی و مشاهده ساختار های بسیار زیبا اقدام به بازگشت نمودیم. پایین آمدن از ورودی غار نیز دقت بسیار بالایی لازم دارد و همنوردان با دقت و حمایت یکدیگر این عمل را انجام دهند. ضمن آنکه در آن محدوده بسیار خاک سستی وجود دارد و هر لحظه احتمال ریزش خاک و سنگریزه وجود دارد. نفرات پایین باید به این مورد توجه داشته باشند و اگر فردی نقش حمایتی در پایین دیواره دارد آمادگی چنین مساله ای را داشته باشد.

غار اشکفت عقدا 96_19   غار اشکفت عقدا 96_20

غار اشکفت عقدا 96_21

پس از فرود از دیواره اقدام به پایین رفتن از شیب دامنه کردیم و به سمت ماشین ها برگشتیم.

غار اشکفت عقدا 96_22   غار اشکفت عقدا 96_24  

 

غار اشکفت عقدا 96_23

تصویر هلی شات از دهانه غار و افراد به هنگام پایین آمدن. عظمت دهانه غار نسبت به افراد مشخص است.

 

مسیر یزد تا ابتدای جاده خاکی حدود 120 کیلومتر است و با توجه به نوع جاده، نزدیک به 1.5 ساعت طول می کشد.

مسیر جاده خاکی نیز حدودا 20 دقیقه

مسیر پیاده رفت تا داخل غار، بسته به تعداد اعضای گروه و زمان صرف شده جهت بالا رفتن از دهانه بین 2 الی 3 ساعت

مسیر پیاده بازگشت از داخل غار باز هم بسته به تعداد اعضای گروه و زمان پایین آمدن بین 1.5 الی 2 ساعت به طول می انجامد.

البته این زمان ها به طور متوسط است و مسیر های پیاده روی و صعود می تواند در زمان های بسیار کمتری هم انجام شود.

 

در قسمت زیر تمامی نقاط و مسیر را از نقشه هوایی می توانید ببینید. این تصویر قابل پیمایش است.

(با کلیک بر روی نقاط مختصات جغرافیایی آن مشخص است.)

From Address: To:

 

گالری تصاویر عمومی

 

گالری تصاویر اختصاصی - ویژه اعضا

 

 

 

 

اطلاعات تکميلي

 • تعداد نفرات: 18
 • روز: 27
 • ماه: بهمن
 • سال: 1396
 • شهرستان: اردکان
 • نوع برنامه: غار, دشت
 • درجه سختی: 3
 • آدرس: شهرستان اردکان، 45 کیلومتری شهر عقدا و هفتهر،نزدیکی روستای هفتهر
خواندن 13972 دفعه

ورود به سایت

گالری تصاویر

ویدئوها

گزارشات