ورود

ورود به ناحیه کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
سیدمحمدهاشم حکیمی

لابید شیرمحمد یکی از دره های نزدیک مهریز است که با وجود عدم وجود پوشش گیاهی در کوه های آن، چشمه ای در آن قرار دارد. رسیدن به سرچشمه بسیار سخت می باشد. بر خلاف برنامه سال گذشته، تصمیم به صعود از کوه های این دره نمودیم.

سه شنبه, 01 اسفند 1396 00:20

گزارش غار اشکفت عقدا 27 بهمن 1396

غار اشکفت یا شگفت یزدان به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن، در اوایل ورود مسلمانان به ایران، زرتشتیان برای اینکه آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند. این غار در 45 کیلومتری عقدا و نزدیکی روستای هفتهر قرار دارد. رسیدن تا دهانه غار چندان سخت نیست و فقط یک شیب تند از دامنه کوه تا دهانه وجود دارد، اما برای وارد شدن به غار نیاز به دست به سنگ و طناب می باشد. در حال حاضر یک نردبان فلزی و بالاتر از آن طناب برای ورود به غار وجود دارد اما توصیه می شود گروه ها طناب مناسب بهمراه داشته باشند چرا که این طناب ها در گذر زمان دچار پوسیدگی شده اند. ضمنا این گذرگاه بسیار خطرناک است و آمادگی لازم جهت استفاده از طناب و دست به سنگ را لازم دارد.

چند نکته قبل از مطالعه ادامه گزارش:

  • حفاظت از غار ها بسیار مهم است و تشکیل چنین ساختارهایی سال های سال طول کشیده است. پس باید بسیار از آنها مراقبت نمود.
  • ساختار های زیبا، قندیل ها، استالاگمیت ها و ... موجود در غار، فقط در همان محل زیبایی دارند و هیچ ارزشی به لحاظ مادی یا زیبایی در خارج از غار ندارند.
  • نوشتن نام شخص یا گروه، سند افتخار یا یادگاری نیست بلکه نشان دهنده بی توجهی و بی مبالاتی این اشخاص برای نفرات بعدی که آن را مشاهده می کنند، است.

با توجه به مسافت نسبتا زیاد تا شهر هرات (حدود 240کیلومتر)، عصر پنجشنبه به سمت این شهر حرکت نمودیم. اولین محل بازدید دشت ریواس بود که در فاصله حدودا 100 کیلومتری یزد قرار دارد. بعد از روستای تنگ چنار روستایی به نام علی آباد چهل گزی قرار دارد. حدود 18 کیلومتر بعد از علی آباد چهل گزی در کنار جاده ریواس ها قابل مشاهده هستند. البته فصل این ریواس ها تقریبا از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت می باشد.

برگ های پهن و سبز این گیاه منظره زیبایی را پدید می آورد. هرچه به اواخر اردیبهشت نزدیک شویم، وسط این گیاه گل های نارنجی و قرمز رنگ رشد می کند. حدودا 10-15 کیلومتر موازی جاده اصلی به سمت هرات این دشت مشاهده می شود. با توجه به ابری بودن آسمان هوا بسیار مناسب بود، لذا از حدود ساعت 5:30 تا حوالی غروب آفتاب در دشت قدم زدیم و استراحت کردیم و سپس به سمت هرات حرکت کردیم.

پنج شنبه, 08 مرداد 1394 06:28

گزارش برنامه برفخانه 9 و 10 مرداد 94

به دلیل هوای نسبتا گرم تصمیم گرفتیم شبانه به پناهگاه برفخانه صعود کنیم.وجود مهتاب در این تاریخ باعث شد تا بتوان با دید مناسب مسیر دره جهادی برفخانه را به سمت پناهگاه بپیماییم. حوالی ساعت 8 عصر، دقایقی قبل از غروب آفتاب شروع به حرکت نمودیم.

"توران پشت روستایی تاریخی در ۶۰ کیلومتری شهرستان تفت استان یزد واقع می‌باشد. آب و هوای روستا نیمه خشک وکوهستانی است. ارتفاع این روستا از سطح دریا بالای ۲۵۰۰ متر می‌باشد و از روستاهای مرتفع ایران است که در دامنه‌های جنوبی شیرکوه قرار دارد. نام روستا نشانی از قدمت روستا دارد توران پشت یا همان توران دخت که به دستور توران دخت دختر خسروپرویز در محلی که قبلاً قهستان (قناتستان به دلیل داشتن قناتهای فراوان) بنا گردیده است. توران‌پشت دارای آثار فراوان تاریخی است. از جمله این آثار می‌توان به قلعه توران پشت متعلق به دوره ساسانیان، آتشکده استینا، آب انبار سنگی، سنگ نوشته‌های خوره، مسجد جامع (محراب سنگی متعلق به قرن پنجم)، مقبره و گنبد شیخ جنید توران پشتی، مقبره وگنبد چهل دختران، گنبد پیر مراد، گنبد سید گل سرخ، تخت رستم، حسینیه ونخل تاریخی ودهها اثر دیگر اشاره کرد."

متن بالا توضیحی در مورد توران پشت است که در اکثر سایت ها قابل مشاهده است، اما گزارشی از سفر خود و نحوه دقیق رسیدن به این روستای زیبا را ارائه خواهیم نمود. قبل از هرچیز باید عنوان داشت که ضمن بازدید از چنین محل هایی باید در حفظ آن ها کوشا باشیم و مراقب صدمه زدن به جاذبه هایی که ممکن سالیان سال پدید آمدن آن ها طول کشیده باشد، باشیم.

پنج شنبه, 10 دی 1394 05:30

گزارش بیابان چاه گله 10 دی 94

بیابان چاه گله منطقه ای بسیار پرآرامش و لذتبخش استان یزد است. یک چشمه آب معدنی در وسط این بیابان چشمه ای وجود دارد که چندان پرآب نیست اما جوشیدن آب در این بیابان خشک جالب است. ظاهرا آب این چشمه قبلا به عنوان درمانی استفاده می شده است و حوضچه ای در محل جوشیدن آب تعبیه شده است. جهت رسیدن به این بیابان جاده یزد کرمان را از مهریز حدود 35 کیلومتر ادامه می دهیم و در کنار جاده کاروانسرای زین الدین مشخص است. کنار این کاروانسرا جاده خاکی به دل بیابان راه دارد. حدود 13 کیلومتر که جاده را ادامه دهیم به چشمه و ساختمانی که در کنار آن وجود دارد می رسیم. البته باید به نکات زیر توجه داشت:

غار بوژنه یکی از غارهای بزرگ اما کم عمق است. آنچه از ظاهر این غار بر می آید، به نظر غاری ست که بر اثر آبشار دیواره بالای آن تشکیل شده است.

حوالی ساعت 6:30 صبح از چهار راه معلم به سمت اردکان حرکت شروع شد. حدود 16 کیلومتر بعد از دروازه قرآن سمت راست جاده اصلی، جاده به سمت خرانق شروع می شود. پس از پیمودن 15 کیلومتر به سمت خرانق، سمت چپ جاده خاکی وجود دارد. البته پیدا کردن ابتدای جاده خاکی کمی سخت است و با توجه به دوطرفه بودن جاده خیلی باید جانب احتیاط را رعایت نمود. سپس حدود 2 کیلومتر در خاکی پیمودیم و ماشین ها را پارک و در بستر مسیل آب شروع به پیاده روی نمودیم. البته امکان رفتن تا نزدیکی دهانه غار با ماشین هم وجود دارد. آنچه در بیابان مشاهده میشد، نمایانگر این بود که روزگاری سیلاب های فراوان در این منطقه وجود داشته است. بستر رودخانه خشکیده و عمیقی وجود داشت. بعد از حدود 30 دقیقه پیاده روی به نزدیکی دهانه غار رسیدیم.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hashem/public_html/components/com_k2/templates/default/user.php on line 260

ورود به سایت

گالری تصاویر

ویدئوها

گزارشات